Erasmus+


Erasmus+ je programem pro podporu vzdělávání a odborné přípravy. Program je určen pro studenty, kteří se chtějí vzdělávat a nebo pracovat v zahraničí. Zúčastnit se jej mohou i pedagogové, kteří by chtěli na partnerských univerzitách vyučovat nebo mají zájem o vzdělávání se. Cílem je je zlepšit kvalitu a zvýšit objem spolupráce mezi vysokoškolskými institucemi v Evropě.

Program Erasmus+ umožňuje studentům denního studia všech stupňů (bakalářského, magisterského i doktorského) vyjíždět na různé univerzity ve světě. Během semestru stráveného na jiné univerzitě si studenti zapisují a studují předměty podle svého vlastního uvážení (nejen ty, které přímo patří do původního studijního programu studenta), poznávají cizí zemi, jiné studenty, a v neposlední řadě takto poznávají i sami sebe. Pobyt je financován ze zdrojů Evropské unie.

O koordinaci vzdělávacích programů mezinárodní spolupráce se v současnosti stará DZS — Dům zahraniční spolupráce. Součástí této organizace je NAEP (Národní agentura pro evropské vzdělávací programy), která koordinuje evropské vzdělávací programy v České republice a ve svěřených oblastech zprostředkovává čerpání prostředků EU.

Erasmus+ pro studenty Oddělení informační vědy

Součástí Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě je Oddělení pro vědu a zahraniční styky, které se stará o studenty, kteří vyjíždí do zahraničí, nebo ze zahraniční přijedou k nám. Základní informace pro studenty má toto oddělení na svých stránkách. Zde také naleznete aktuální seznam smluv jednotlivých ústavů.

Informace o programu Erasmus+ a zahraničních výjezdech má také na svých stránkách uvedeny Ústav informatiky.

Partnerské univerzity v programu Erasmus+

Níže naleznete seznam partnerských univerzit pro Oddělení informační vědy. Jsou jimi Žilinská univerzita v Žilině a Univerzita Komenského v Bratislavě.

Žilinská univerzita v Žilině

Prvním partnerem je Žilinská univerzita v Žilině, konkrétně Katedra mediamatiky a kulturného dědičstva. Jak již název napovídá, zdejší studenti se zaměřují obecně na informace v různých podobách ať vizuální, textové, mediální, sociální a internetové. Studenti se učí s informacemi hlavně v prostředí internetu a zabývají se nejnovějšími trendy v digitalizaci. Katedra nabízí bakalářské, magisterské, rigorózní a doktorské studium.

Žilina

Žilina

Univerzita Komenského v Bratislavě

Na Slovensku lze studovat i v Bratislavě — na největší a nejstarší slovenské univerzitě, na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Konkrétním partnerem je Katedra knižničnej a informačnej vedy. Informace o programu Erasmus+ najdete v části „Medzinárodné vzťahy“.

Univerzita Komenského v Bratislavě

Univerzita Komenského v Bratislavě

Další informace

Kromě emailu je možné sledovat aktuální zprávy o Erasmu na SU v Opavě také na Facebooku.
Další informace si lze vyžádat od paní Mgr. Sheeové z Oddělení zahraničních styků, která má Erasmus za FPF SU na starosti. Informace může podat i Mgr. Janíková, která je koordinátorem Erasmu za Ústav informatiky.

Zpětná vazba od studentů, kteří si Erasmus+ vyzkoušeli