Nástroje ke studiu


Prezentované nástroje, programy a aplikace jsou často využívány studenty pro jejich efektivnost nebo pro jejich praktičnost. Máme za to, že proto mohou být užitečné také studentům oborů Informační a knihovnická studia a Informační studia se zaměřením na knihovnictví.

Rychlá navigace:
Cloudová úložiště
Online nástroje
Grafické nástroje, prezentace
Další užitečné nástroje
Citační nástroje

 

Cloudová úložiště

 

Dropbox

Dropbox

Dropbox je cloudová služba, která umožňuje přístup k Vašim datům z jakéhokoli místa. Vyžaduje jednoduchou instalaci, po níž bude Vaše složka plně synchronizována s účtem v cloudu. Svá data pak můžete spravovat nejen na svém počítači, ale i přes telefon či tablet. Získáte tak elegantní archivaci pro případy, kdy by vám třeba selhal disk. Populární webové úložiště nabízí zdarma 2 GB prostoru.

Dostupné na: www.dropbox.com

 

Google Drive

Google Drive (Disk) 

Další z řady služeb, umožňujících zálohovat vaše data v tzv. cloudu, tedy úložišti na internetu. Ke svým dokumentům, obrázkům, hudbě i videím tak máte přístup kdykoli a odkudkoli. Výhoda služby je především v propojení s ostatními funkcemi Googlu, jako je například Gmail, Kalendář, Dokumenty a Picasa. V rámci Google Drive máte k dispozici 15 GB prostoru zcela zdarma, další kapacitu je možné si přikoupit. Služba umožňuje sdílení souborů i složek s přáteli či kolegy, samozřejmostí je synchronizace dat s obsahem na vašem pevném disku. Mezi další funkce patří analýza nahraných souborů, například rozpoznávání objektů na fotografiích nebo textu v naskenovaných dokumentech.

Dostupné na: https://www.google.com/drive/

 

OneDrive 

OneDrive (oficiálně Microsoft OneDrive, dříve SkyDrive) je služba, která umožňuje uživatelům nahrát své dokumenty na cloudové úložiště a tak umožnit jejich online přístup ze všech svých zařízení připojených k internetu, jako je například tablet a chytrý telefon. Soubory uložené na OneDrive mohou být přístupné vlastníkovi, přátelům a mohou být označeny i jako veřejně přístupné. Pro přístup k veřejně přístupným souborům není vyžadován účet Microsoft.

Dostupné na: https://onedrive.live.com

 

 

Online nástroje

 

Vyplnto.cz

Vyplnto.cz je dotazníková služba, která Vám usnadní provádění internetového průzkumu. Výsledky dotazníků jsou přístupné pod Vaším účtem. Služba Vám dovolí výsledky zpracovávat do grafů. Existuje v placené a neplacené verzi.

Dostupné na: www.vyplnto.cz

 

Tinyurl.com 

Pokud potřebujete někam vložit odkaz, ale je příliš dlouhý, můžete využít zkracovátko Tinyurl.com. Podobně můžete postupovat, pokud potřebujete vytvořit odkaz, který bude lépe zapamatovatelný.

Dostupné na: www.tinyurl.com

 

SlideShare

Jedná se o službu, díky které můžete sdílet prezentace. Kromě formátu prezentací podporuje SlideShare nahrávání souborů PDF, ODP, videí a webinářů. Obsah můžete sdílet s celým světem nebo jen s vybraným okruhem lidí. Můžete jej také vkládat v podobě EMBED kódů na své stránky, blogy apod. Základní verze je zcela zdarma, její funkce jsou však omezené. Například velikost nahrávaného souboru může být maximálně 300MB. Pokud chcete SlideShare používat na profesionálnější úrovni, můžete si vybrat jednu z placených verzí.

Dostupné na: www.slideshare.net

 

Canva 

Canva je online grafická platforma, která umožňuje zpracovávat grafiku bez dalších grafických programů. Je v ní integrována knihovna fotografií a typů písma. V nástroji je také přístupná databáze  snadno modifikovatelných grafických předloh. Pro využití je nutné se registrovat.

Dostupné na: www.canva.com

 

Issuu      

Issuu je digitální publikační platforma, kam níž můžete      nahrávat vše od katalogů, novin, časopisů po brožury, letáky a plakáty. Pokud chcete Issuu používat, je nutné se registrovat. V neplacené verzi je možné dokumenty pouze publikovat, placená varianta umožňuje také vytváření statistik návštěvnosti.

Dostupné na: www.issuu.com

 

 

Grafické nástroje, prezentace

Prezi 

Prezi je nástroj pro tvorbu efektních a elegantních animovaných prezentací. Stačí se registrovat pod univerzitním emailem (abyste měli vylepšenou edu-verzi) a můžete začít. Umožňuje vkládání textů, obrázků, grafů, videí a zvuků do plochy podobné myšlenkové mapě. Nad ní je pohyb řízen čistě dle pocitu tvůrce. Výhodou Prezi je také to, že prezentaci může v jeden okamžik upravovat několik lidí zároveň, proto může být ideálním nástrojem pro týmové projekty.

Dostupné na: www.prezi.com

 

CamStudio 

CamStudio je program, který umožňuje nahrávat, co se děje na vaší obrazovce. Produkt umí nahrávat video se zvukem, nebo umí video anotovat krátkými texty. Je publikovaný pod licencí GPL a volně dostupný ke stažení.

Dostupné na: camstudio.org

 

Další užitečné nástroje

Smallpdf

Nástrojová sada Smallpdf nabízí kompresi PDF, konverzi PDF z / do formátu MS Office, stejně jako otáčení, rozdělení, slučování, odemknutí a ochranu funkcí pro soubory PDF v 17 jazycích.

Dostupné na: https://smallpdf.com/

 

PDFtoJPG

Tento užitečný nástroj Vám převede PDF na soubory JPG. Nabízí tři stupně kvality obrázků.

Dostupné na: https://pdf2jpg.net/

 

Nástroje pro vytváření citací

Zotero 

Zotero je jednoduchý nástroj, který usnadňuje citování dokumentů, organizaci citací a jejich sdílení a to v nejrůznějších formátech. Nejprve je nutné si zdarma stáhnout jednoduchou aplikaci a registrovat se. Zotero umožňuje např. zadáním ISBN dohledat bibliografické údaje a stáhnout je z daných databází. Jednoduše umožňuje ukládat celé webové stránky do svého archivu, stejně jako PDF dokumenty, obrázky a další. Umí importovat záznamy z různých standardů a disponuje intuitivním rozhraním, které podporuje funkce drag-and-drop. Ke každému záznamu v knihovně je možné psát poznámky. Citace lze ze Zotera exportovat, nebo s nimi operovat v MS Office i OpenOffice pomocí

zásuvných modulů. Zotero umí pracovat lokálně i se vzdálenou synchronizací.

Dostupné na: www.zotero.org

 

Citace.com 

Citace.com je bezplatný online nástroj, který slouží k vytváření a kompletní správě citací. Portál je primárně zaměřen na citování podle normy ČSN ISO690. Kromě generování citací dokumentů je umožňuje také sdílet, exportovat, poznámkovat a tak podobně. Práce s nástrojem je velmi jednoduchá a intuitivní. Jedná se o český nástroj. Pokud chcete generovat jednu nebo několik málo citací, nemusíte se registrovat a můžete využít „Generátoru“ rovnou (druhá položka v horizontálním menu). Pokud jste registrovaný uživatel, můžete se přihlásit a své citace obohacovat o recenze, anotace, nebo je pořádat do složek. Výsledek si můžete stáhnout a uložit ve svém počítači.

Dostupné na: www.citace.com

 

Mnoho dalších užitečných nástrojů naleznete na stránce http://nastroje.knihovna.cz