Nástroje ke studiu


Zde prezentované nástroje, programy a aplikace jsou často využívány při studiu na oboru Informační věda a knihovnictví. A to buď pro jejich efektivnost nebo pro jejich praktičnost. Může se také v některých předmětech stát, že je práce s nimi vyžadována.

Dropbox

Dropbox je cloudová služba, která Vám umožní přístup k Vašim datům z jakéhokoli místa. Vyžaduje jednoduchou instalaci, po níž bude Vaše složka plně synchronizována s účtem v cloudu. Svá data pak můžete spravovat nejen na svém počítači, ale i přes telefon či tablet. Základní verze, která je zdarma, začíná na kapacitě 2 GB (je možné ji postupně rozšiřovat např. rozesíláním pozvánek). Větší kapacitu úložiště je potřeba si zaplatit.

Dostupné na: www.dropbox.com

SugarSync

SugarSync je také cloudová služba a podobně jako Dropbox umožňuje přístup ke složkám a souborům odkudkoliv. Stačí se registrovat a nainstalovat aplikaci, která synchronizuje obsah složky v počítači s Vašim účtem na internetu.

Dostupné na: www.sugarsync.com

Google Drive

Google Drive je další cloudová služba u níž, pokud již vlastníte Gmail účet, není potřeba další registrace. Díky Google Drive máte přístup ke svým souborům v cloudu kdekoli. Základní bezplatná verze poskytuje kapacitu 5 GB.

Dostupné na: www.drive.google.com

Prezi

Pokud chcete udělat zajímavou, „pohyblivou“ prezentaci, která nebude vypadat jako klasický PowerPoint, vyzkoušejte Prezi. Pro vytváření prezentací není nutné nic instalovat, stačí pouze registrace i když je možné v placené verzi instalovat Prezi Desktop (verzi pro práci s prezentacemi, u níž nemusíte být online). Prezi umožňuje vkládání textů, obrázků, grafů, videí a zvuků do plochy podobné myšlenkové mapě, nad níž je pohyb definován čistě dle citu tvůrce. Výhodu Prezi je také to, že prezentaci může v jeden okamžik upravovat několik lidí zároveň, takže je ideálním nástrojem pro týmové projekty.

Dostupné na: www.prezi.com

Vyplnto.cz

Vyplnto.cz je dotazníková služba, která Vám usnadní provádění internetového průzkumu. Výsledky dotazníků jsou přístupné pod Vaším účtem, dovolí je zpracovávat do grafů a existuje v placené i neplacené verzi.

Dostupné na: www.vyplnto.cz

Tinyurl.com

Potřebujete někam vložit odkaz, ale je příliš dlouhý? Můžete využít zkracovátko Tinyurl.com.

Dostupné na: www.tinyurl.com

CamStudio

CamStudio je freeware, který slouží ke snímání vašeho desktopu, tedy zaznamenává veškerý pohyb na obrazovce. Videozáznam je možné doplnit o audiozáznam.

Dostupné na: http://camstudio.org/

Issuu

Issuu je digitální publikační platforma v níž můžete zde publikovat vše od katalogů, novin, časopisů po brožury, letáky a plakáty. Pro využití je nutné se registrovat. V neplacené verzi je možné pouze dokumenty publikovat, placená varianta umožňuje také vytváření statistik návštěvnosti.

Dostupné na: www.issuu.com

SlideShare

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o službu, díky které můžete sdílet své prezentace. Kromě prezentací podporuje SlideShare nahrávání souborů PDF, videí a webinářů. Obsah můžete sdílet s celým světem nebo jen s vybraným okruhem lidí. Můžete jej také vkládat v podobě embed kódů na své stránky, blogy apod.

Dostupné na: www.slideshare.net

Nástroje pro vytváření citací

Zotero

Zotero je jednoduchý nástroj, který usnadňuje citování dokumentů, organizaci citací a jejich sdílení a to v nejrůznějších formátech.  Nejprve je nutné si zdarma stáhnout jednoduchou aplikaci a registrovat se. Ke své knihovně citací pak přes svůj účet můžete přistupovat odkudkoli.

Dostupné na: www.zotero.org

Citace.com

Portál Citace.com obsahuje generátor citací, který se řídí normou ČSN ISO 690, která vstoupila v platnost 1. dubna 2011. Je zde také možné založit si účet a vytvářené citace spravovat.

Dostupné na: www.citace.com