Nástroje ke studiu


Prezentované nástroje, programy a aplikace jsou často využívány studenty pro jejich efektivnost nebo pro jejich praktičnost. Máme za to, že proto mohou být užitečné také studentům oborů Informační a knihovnická studia a Informační studia se zaměřením na knihovnictví.

Dropbox

Dropox je cloudová služba, která umožňuje přístup k Vašim datům z jakéhokoli místa. Vyžaduje jednoduchou instalaci, po níž bude Vaše složka plně synchronizována s účtem v cloudu. Svá data pak můžete spravat nejen na svém počítači, ale i přes telefon či tablet. Získate tak elegantní archivaci pro případy, kdy by vám třeba selhal disk. Populární webové úložiště nabízí zdarma 2 GB prostoru.

Dostupné na: www.dropbox.com

 Google Drive

 Google Drive je další cloudová služba u níž, pokud již vlastníte Gmail účet, není potřeba další registrace. Díky Google Drive máte přístup ke svým souborům v cloudu kdekoli. Základní bezplatná verze poskytuje kapacitu 15 GB. Vaše soubory na Disku jsou přístupné z libovolného smartphonu, tabletu nebo počítače. Takže kamkoli půjdete, soubory vás budou následovat. Ostatní osoby můžete rychle pozvat k zobrazení, stažení a spolupráci na souborech – už nemusíte přikládat k e-mailům přílohy.

Dostupné na: www.google.com/drive/

Prezi

Prezi je nástroj pro tvorbu efektních a elegantních animovaných prezentací. Stačí se registrovat pod univerzitním emailem (abyste měli vylepšenou edu-verzi) a můžete začít. Umožňuje vkládání textů, obrázků, grafů, videí a zvuků do plochy podobné myšlenkové mapě. Nad ní je pohyb řízen čistě dle pocitu tvůrce. Výhodou Prezi je také to, že prezentaci může v jeden okamžik upravovat několik lidí zároveň, proto může být ideálním nástrojem pro týmové projekty.

Dostupné na: www.prezi.com

Vyplnto.cz

Vyplnto.cz je dotazníková služba, která Vám usnadní provádění internetového průzkumu. Výsledky dotazníků jsou přístupné pod Vaším účtem. Služba Vám dovolí výsledky zpracovávat do grafů. Existuje v placené a neplacené verzi.

Dostupné na: www.vyplnto.cz

Tinyurl.com

Pokud potřebujete někam vložit odkaz, ale je příliš dlouhý, můžete využít zkracovátko Tinyurl.com. Podobně můžete postupovat, pokud potřebujete vytvořit odkaz, který bude lépe zapamatovatelný.

Dostupné na: www.tinyurl.com

 CamStudio

CamStudio je program, který umožňuje nahrávat, co se děje na vaší obrazovce. Produkt umí nahrávat video se zvukem, nebo umí video anotovat krátkými texty. Je publikovaný pod licencí GPL a volně dostupný ke stažení.

Dostupné na: camstudio.org

Issuu

Issuu je digitální publikační platforma, kam níž můžete nahrávat vše od katalogů, novin, časopisů po brožury, letáky a plakáty. Pokud chcete Issuu používat, je nutné se registrovat. V neplacené verzi je možné dokumenty pouze publikovat, placená varianta umožňuje také vytváření statistik návštěvnosti.

Dostupné na: www.issuu.com

 SlideShare

 Jedná se o službu, díky které můžete sdílet prezentace. Kromě formátu prezentací podporuje SlideShare nahrávání souborů PDF, ODP, videí a webinářů. Obsah můžete sdílet s celým světem nebo jen s vybraným okruhem lidí. Můžete jej také vkládat v podobě embed kódů na své stránky, blogy apod. Základní verze je zcela zdarma, její funkce jsou však omezené. Například velikost nahrávaného souboru může být maximálně 300MB. Pokud chcete SlideShare používat na profesionálnější úrovni, můžete si vybrat jednu z placených verzí.

Dostupné na: www.slideshare.net

 Canva

 Canva je online grafická platforma, která umožňuje zpracovávat grafiku bez dalších grafických programů. Je v ní integrována knihovna fotografií a typů písma. V nástroji je také přístupná databáze  snadno modifikovatelných grafických předloh. Pro využití je nutné se registrovat.

Dostupné na: www.canva.com

Nástroje pro vytváření citací

Zotero

Zotero je jednoduchý nástroj, který usnadňuje citování dokumentů, organizaci citací a jejich sdílení a to v nejrůznějších formátech. Nejprve je nutné si zdarma stáhnout jednoduchou aplikaci a

registrovat se. Zotero umožňuje např. zadáním ISBN dohledat bibliografické údaje a stáhnout je z daných databází. Jednoduše umožňuje ukládat celé webové stránky do svého archivu, stejně jako PDF dokumenty, obrázky a další. Umí importovat záznamy z různých standardů a disponuje intuitivním rozhraním, které podporuje funkce drag-and-drop. Ke každému záznamu v knihovně je možné psát poznámky. Citace lze ze Zotera exportovat, nebo s nimi operovat v MS Office i OpenOffice pomocí zásuvných modulů. Zotero umí pracovat lokálně i se vzdálenou synchronizací.

Dostupné na: www.zotero.org

Citace.com

Citace.comje bezplatný online nástroj, který slouží k vytváření a kompletní správě citací. Portál je primárně zaměřen na citování podle normy ČSN ISO690. Kromě generování citací dokumentů je umožňuje také sdílet, exportovat, poznámkovat a tak podobně. Práce s nástrojem je velmi jednoduchá a intuitivní. Jedná se o český nástroj. Pokud chcete generovat jednu nebo několik málo citací, nemusíte se registrovat a můžete využít „Generátoru“ rovnou (druhá položka v horizontálním menu). Pokud jste registrovaný uživatel, můžete se přihlásit a své citace obohacovat o recenze, anotace, nebo je pořádat do složek. Výsledek si můžete stáhnout a uložit ve svém počítači.

Dostupné na: www.citace.com