Konference CitaKon


Mým úkolem na tomto blogu je přinášet reportáže z probíhajících akcí. Jelikož se momentálně žádná v mém okolí nekoná nebo na ně nemám čas chodit (diplomka, zkoušky, seminárky, práce) a termín pro napsání prvního článku za tento semestr se blíží (vlastně už publikuji pozdě), rozhodla jsem se vyzpovídat mého kolegu Mgr Jirku Pleška, který se zúčastnili konference CitaKon. Tato konference se uskutečnila 21. března v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Jejím pořadatelem byla společnost Citace.com.

Kdo vystupoval na konferenci se svými přednáškami? Na jaké byly téma?

Na konferenci bylo prezentováno celkem devět půlhodinových přednášek, které byly rozděleny do tří tematických sekcí. První z nich se zabýval samotným vzděláváním uživatelů knihoven s využitím citačních nástrojů a vystoupili v něm členové týmu Citace.com. Markéta Kytnerová a Martin Krčál nám odpověděli na otázku jak citovat, když norma mlčí. A uvedli citační oříšky a dotazy, na co se studenti nejvíce ptají. Zuzana Teplíková představila nadstavbové funkce Citace PRO a jak je efektivně využívat. Funkce jako přidání citačního stylu; sdílení složek uživatelů; import a export RIS formátu citací; doplňky do internetových prohlížečů a do MS Word; Pablikado mohou být pro uživatele velmi užitečné. Na konferenci nechyběly ani ukázky dobré praxe při výuce citací, jak v univerzitní prostředí (Kamila Fabiánová, Knihovna UTB), tak z oblasti vzdělávání knihovníků (Eva Šenfeldová, Středočeská vědecká knihovna v Kladně).

Miroslav Gajda (Citace.com) nabídnul zajímavý vhled do technického zákulisí citačního manažeru Citace PRO, upozornil na nástroje pro statistiku využívání služby, zpětnou vazbu a možnost přizpůsobení vzhledu systému na míru instituce. Lukáš Herout (ČZU) přiblížil antiplagiátorský systém Theses očima vysokoškolského pedagoga a mluvil o jeho nesporných výhodách, ale i omezeních, které je potřeba při jeho využívání zohlednit. Mimochodem do projektu Theses je aktuálně zapojeno 49 VŠ (veřejné, soukromé, státní) z celkových 66, které v ČR působí.

Dostupné fondy největších českých knihoven a také odborné zahraniční zdroje přístupné přes vyhledávání EBSCO Discovery Service, více než 14 mil. českých a více 360 mil. zahraničních zdrojů – na jednom místě, v jednu chvíli a přes jeden přístup – to všechno je nový portál Knihovny.cz, který nám představila Iva Zadražilova (NLK Praha).

S online nástroji pro projektový management jako jsou Asana, Basecamp, Evernote, Trello, aj. účastníky konference seznámila Bára Buchtová, PR specialista z nezikovky Frank Bold. A David Humpolík (Knihovna FSS MUNI) ukázal osvědčené vychytávky a postřehy z praxe social media marketing v knihovnách doplněné o příklady a vysvětlení „jak na to“.

Součástí konference byl příjemný networking během obědu a debatování o přestávce nad kávou a koblihami.

Jaké přednáška tě zaujala nejvíce?

Jelikož citační problematiku školím v rámci našeho informačního vzdělávání, nejvíce mě zaujala přednáška Citujeme, i když norma mlčí. Přínosné byly hlavně ukázky nejčastějších dotazů z praxe (při výuce VŠ studentů) a jejich varianty řešení.

Co za nové informace jsi se na konferenci dozvěděl?

Plno užitečných informací. Třeba už vím, jak správně vytvořit citaci legislativního dokumentu pro právníky nebo jak a podle čeho se řídit, když chceš citovat soubor PDF stažený z webu. A v Citace PRO je pro mě teď hračka, nasdílet své citační záznamy dalším uživatelům.

Jak by jsi konferenci hodnotil (jako ve škole)? Proč?

Za mě určitě jednička s hvězdičkou. Zajímavá témata, příjemné prostředí a skvělá organizace.

Šel by jsi na podobnou konferenci znovu?

Určitě!

 

, ,