Mobilní operační systémy – Android


S rychlým a dynamickým vývojem odrážejícím se ve všech společenských odvětvích rostou i nároky na operační systémy využívané ve výpočetní technice a mobilních zařízeních. Od doby, co Alexander Graham Bell vynalezl první telefon, uběhlo již více jak 100 let. V roce 1983 pak svět spatřil první přenosný telefon. V následujících letech nastal velký „boom“ v rozšiřování mobilních sítí. Dnes již vlastní mobilní telefon téměř každý a život bez něj by si dovedl představit jen málokdo. Od roku 2003, kdy byl představen první „chytrý telefon“ s vlastním operačním systémem, se majitelé mobilních zařízení nemusí omezovat pouze na volání a psaní SMS zpráv. Chytrý telefon přinesl možnost instalace nejrůznějších aplikací, přístup na internet, práci se soubory a v neposlední řadě komunikaci s přáteli přes ICQ , Skype či Facebook a to vše díky zabudovanému operačnímu systému.

Vývojem mobilních operačních systému se zabývá mnoho firem a jejich výsledkem jsou například Windows Mobile, Windows Phone, Blackberry OS, Symbian OS, iPhone OS a samozřejmě nejmladší Android, jehož obliba roste neuvěřitelným tempem. Cílem těchto vzájemně konkurenčních firem, jakými jsou Microsoft, RIM, Nokia, Apple a Google, je „přilákaní“ co největšího počtu uživatelů, jak mobilních tak desktopových zařízení. V boji o potenciálního zákazníka využívají nejrůznějších zbraní, jakými jsou: tradice, zvyky, všeobecné mínění, rozšiřování funkcí v rámci jednoho zařízení, bezplatných i komerčních programů, designu, rozměrů, rozmanitosti modelových řad, bezdotykového ovládání a v neposlední řadě ceny daného zařízení. Základním kamenem však i nadále zůstává kvalitní software a hardware.

Android

Nutkavá potřeba dnešního, moderního a zvídavého člověka být stále v něčem moudřejší a lepší, dala základní myšlenku a hlavní důvod ke vzniku otevřené softwarové platformy Android. Tento mladý operační systém se pevně drží své „top“ pozice a to nejen pro své „milé“ možnosti bezplatného stahování aplikací přímo z internetu, ale prostřednictvím vychytralého programu Google Play, může libovolný uživatel díky otevřené platformě (rozumíme tím volný přístup kteréhokoliv zákazníka ke zdrojovému kódu) neomezeně manipulovat a vytvářet vlastní a jedinečná softwarová díla, která může dále šířit a publikovat. Bohužel se nám chybička přece jenom vloudila, a to pokud nemáte stále internetové připojení, většinu aplikací ani pořádně nevyužijete a nedokážete na plno ocenit tento propracovaný OS.

Operační systém Android je tedy velmi rozsáhlá, softwarová open-source platforma vytvořená společností Google založená na linuxovém jádře verze 2.6, která nachází využití na poli chytrých telefonů, PDA, tabletů, netbooků, GPS navigací a jiných zařízení. Primární myšlenkou platformy Android je možnost stahovat nové aplikace do svého zařízení rovnou z internetu prostřednictvím programu Google Play (dříve Android Market). Díky tomuto programu může kdokoli poskytnout svá softwarová díla dalším uživatelům. Velkou výhodou systému Android je podpora jednoho z nejmodernějších emailových hostingů (gmail.com), díky němuž mohou uživatelé ukládat své kontakty, poznámky nebo dokumenty přímo na e-mail a v případě ztráty nebo odcizení zařízení se nemusí obávat o svá data. Samozřejmostí je také plná podpora Wi-Fi, Bluetooth a GPS.

První verze Androidu s označením OS Android 1.0 vznikla 23. září 2008. Až do října 2008 neměla tato verze open-source (svobodnou a přístupnou) platformou. Její uvolnění umožnilo libovolnému uživateli využívat kompletní zdrojový kód, který bylo možno bezplatně stáhnout na internetu. Samotný vývoj aplikací probíhá v programovacím jazyce Java. Android pro převod kódu napsaného v jazyce Java využívá virtuální stroj s názvem Dalvik. První aplikace pro android vznikly v soutěži Android Developer Challenge. V době otevření Google Play 28. října 2008 již tento market obsahoval přes 30 aplikací.

Důležitým historickým mezníkem bylo představení mobilního telefonu od společnosti HTC s názvem T-Mobile G1, který díky své výbavě (3,2“ kapacitní LCD Display, miniUSB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, uživatelská paměť 256 MB, operační paměť 192 MB RAM) předurčil systému Android slibnou budoucnost.

, , , , ,