Výběr informačních prostředků a technologií: Chytré hodinky


V dnešní době zažívají chytré hodinky, tzn. hodinky s nějakým operačním systémem, velký boom a oblibu. A To hned z několika důvodů.Prvním důvodem, proč se stávají chytré hodinky takto populární je fakt, že dnes se stále zvětšují displeje telefonů. Dnešní modely různých značek mobilních telefonů mají úhlopříčku displeje 5“ i více.A existují i tzv. phablety, které v sobě kombinují tablet a mobilní telefon, které jsou ještě větší – např.Sony Xperia Z Ultra má displej s úhlopříčkou 6,4“. Ale jsou i větší. Huawei MediaPad X1 má úhlopříčku7“ a řadí se už spíše mezi tablety než mezi mobilní telefony nebo phablety, nicméně tato hranice je velice tenká. Takové zařízení se už nevlezou do kapsy a musí se nosit v tašce. A protože taška není tak po ruce jako kapsa a abychom zkontrolovali došlé emaily, SMS zprávy či přijmu-li hovor, museli bychom tento kolos vytahovat ze dna tašky či batohu. Proto se prodávají chytré hodinky, které dokáží tyto funkce obstarat, aniž bychom se museli dotýkat telefonu, a ušetřit nám práci a zpříjemnit používání mobilních telefonů. Hodinky se ovládají pomocí dotykového displeje.Druhým důvodem obliby chytrých hodinek je sportování. Lidé si v dnešní době oblíbili zaznamenávat a měřit své sportovní aktivity pomocí mobilního telefonu. A vyběhnout se 7“ monstrem, umístěným někde v batohu na zádech, není moc pohodlné. Mít na ruce hodinky, které zvládnou všechny tyto údaje měřit, zaznamenat. Po příchodu domů si lze vše se synchronizovat se svými většími zařízeními a dále pracovat s těmito údaji.Dalším důvodem je technologický pokrok. Dnes lidé chtějí mít ty nejnovější, nejmodernější a technologicky nejzdatnější věci. Někdy tyto věci ani nepotřebují, ale vývoj jde dopředu. Dnes sedávají operační systémy do ledniček, praček, dokonce i zubních kartáčků, takže mít chytré hodinky dnes už nikoho moc nepřekvapí. Vize budoucnosti je mít inteligentní domácnost, kde každý (nebo většina) z přístrojů v sobě bude mít zabudovaný systém, který bude zefektivňovat jeho práci, a nám bude ulehčovat život.

Využití v praxi
Velikost úhlopříčky se pohybuje okolo 1,5“, což odpovídá velikosti klasických náramkových hodinek.Propojení s mobilním zařízením se zajišťuje pomocí technologie Bluetooth, kterou má dnes každýsmartphone. Hodinky disponují také svou vlastní pamětí (operační i vnitřní) pro ukládání dat, bez nutnosti všechna data přenášet. Bylo by to pomalé, také by tyto přenosy snižovaly výdrž baterie, anavíc bychom museli nosit s sebou mobilní telefon např. při sportování.Chytré hodinky jsou doslova nabité funkcemi. Špičkou ledovce je možnost zprostředkování telefonování, k čemuž jsou hodinky vybaveny mikrofonem a reproduktorem. Při použití handsfree máte sluchátko přímo v uchu a pomocí hodinek můžete vytáčet telefonní číslo volaného. Hodinky vás upozorní také na příchozí zprávu či e-mail, které se následně zobrazí na displeji hodinek, aniž byste museli otevírat danou aplikaci na svém telefonu. Mezi další základní funkce patří samozřejmě zobrazení data a času, ale také například počasí. Mikrofon lze rovněž využít k zaznamenávání poznámek, které se následně pomocí aplikace synchronizují s Vašimi ostatními mobilními zařízeními.

Další možnosti využití hodinky naleznou při sportu. Mají v sobě integrovaný krokoměr, čímž můžeme měřit kolik kroků nebo km jsme denně ušli (doporučuje se alespoň 10 000 kroků denně). Chytré hodinky také nahradí cyklistický počítač, je však nutné využít GPS přijímač ze smartphonu. Tímto můžeme mít stále zobrazeny údaje o rychlosti, trase, spálených kaloriích a podobně. Výslednou trasu si po našem výkonu můžeme zobrazit na smartphonu nebo počítači, a dále s ní pracovat – porovnávat statistiky či vložit tyto informace na sociální sítě. Stejné funkce je možné využít při dnes populárním běhání. Na smartphonech se také objevují aplikace na počítaní kliků, dřepů nebo sedů-lehů. Určitě jepohodlnější mít na ruce připnuté hodinky než držet smartphone. Běh či jízdu na kole zpříjemní také poslech hudby. Pokud vlastníme bezdrátová sluchátka, lze použít hodinky jako ovladač pro přepínaní skladeb. K tomu nebudeme muset nosit smartphone, poslouží interní paměť. Aby tyto všechny funkce byly dostupné, záleží také na aplikacích. Na všechny popsané funkce aplikace již existují a časem budou přibývat další. Operačním systémům v hodinkách dominuje OS Android.

 

  Erenbach Smartwatch DZ09
TCL MOVETIME Smartwatch
Huawei Watch W1 Samsung Gear S3 Classic Apple Watch 2
         
Přibližná cena 599 Kč 3 999 Kč 7 990 Kč 9 990 Kč 12 290 Kč
Úhlopříčka displeje 1,56″ 1,39″ 1,4″ 1,3″ 1,33″ / 1,53″
Typ displeje TFT LCD AMOLED AMOLED Super AMOLED OLED Retina
Rozlišení displeje 240 × 240 px 400 × 400 px 400 × 400 px 360 × 360 px 272 × 340 / 312 × 390 px
Operační systém Vlastní OS Vlastní OS Android Wear Tizen Watch OS
Procesor 533 MHz ? 4 x 1,2 GHz 2 x 1,0 GHz Apple S2
RAM 128 MB 16 MB 512 MB 768 MB 512 MB
Uživatelská paměť 64 MB 32 MB 4 GB 4 GB 8 GB
Karta SD ? × × ×
Kapacita baterie 380 mAh 350 mAh 300 mAh 380 mAh 273 mAh
Pohotovostní doba 180 h 168 h 48 h 72 h 18 h
Typ nabíjení microUSB nabíjecí dok nabíjecí dok bezdrátové bezdrátové
Fotoaparát 0,3 MPx × × × ×
Měřič tepové frekvence ×
GPS × × ×
NFC × × ×
SIM × × × ×
Reproduktor
Mikrofon
Vyměnitelný pásek ×
Stupeň krytí ? IP67 IP67 IP68 5 ATM
Rozměry 43,5 × 40 × 9,8 mm 48,2 × 42,2 × 10,7 mm 42 × 42 × 11,3 mm 49 × 46 × 12,9 mm 38,6 × 33,3 × 11,4 / 42,5 × 36,4 × 11,4 mm
Hmotnost 55,5 g 50 g 61 g 59 g 28,2 / 34,2 g

 

Další hodinky a nositelná elektronika
Tohle byla ukázka jen několika málo chytrých hodinek, ve skutečnosti jich existuje celá řada. Existují solární hodinky, které se dokáží nabít ze slunce díky solárním kolektorům a umí nabít i Váš smartphone. Hodinky společnosti TomTom se hodí pro využití při navigování a jsou vybaveny vlastním vestavěným GPS modulem. Dále existují odolné outdoorové hodinky s kompasem, GPS modulem pro navigaci, zjištění nadmořské výšky, převýšení, atd. Lze je využít při Geocachinguk hledání tzv. „kešek“. Objevil se i projekt na sestavení hodinek či náramků z různých modulů dle svých potřeb a požadavků, podobně jako projekt Ara, kdy si můžeme sestavit telefon dle námi požadované specifikace. Mezi moduly patří například displej, procesor, fotoaparát, GPS, senzorteploty a tepu, mikrofon nebo například senzor otisku prstu. Existují i náramky bez displeje určené pro sport, které zaznamenávají sportovní aktivity. Nelze s nimi ovládat smartphone ani zjistit aktuální informace, ty se zobrazí až po nahraní dat do dalšího přístroje s displejem. Na kickstarteru se objevil prsten který zavibruje při notifikaci události, a reaguje na pohyby, čímž můžeme ovládat další zařízení. V Japonsku byl představen mobil do ucha, který se ovládá gesty obličeje. Na kickstarteru je projekt, který se zaměřuje na chytré boty, respektive na chytré vložky do bot. Tento produkt má být nápomocen především slepým, kdy pomocí GPS dojdou do cíle a pokud mají např. odbočit vlevo,zavibruje levá bota. Také se dají využít ke sportovním aktivitám. Nedávno společnost LG představila chytrou žárovku, která má klasickou patici a lze našroubovat do obyčejného lustru a poté ovládat svým smartphonem. A samozřejmě existují i známé Google Glass a další nositelná elektronika.Další informace a produkty pro zájemce jsou dostupné na http://nejchytrejsihodinky.cz/

, ,