Trutnov aneb tady je Trautenberkovo


Vítejte v krajině krásné přírody a skvělých pohádek. Vítejte v Trutnově. Město Trutnov se v posledních čtyřiceti letech proslavilo hned několika způsoby, znalci rockové muziky jej vnímají jako místo konání slavného hudebního festivalu, tento festival již bohužel ukončil svou činnost a jeho štafetu převzal o poznání tvrdší festival metalový. A fandové dětských večerníčků jej mají zažraný pod kůži díky fantastickým Krkonošským pohádkám. V nich tato vazba nezazní, ale Trutnov se v němčině řekne Trautenau a taky Trautenberg, počeštěně Tratenberk. Místní jsou na tuto vazbu hrdí a v celém trutnovském regionu se vyskytují odkazy na tuto televizní sérii.
Centrum města je opravdu hezké, uprostřed stojí kašna a socha Josefa II. Kolem dokola lemuje náměstí podloubí, kde jsou restaurace, cukrárny a obchody. Z náměstí vede pár historických ulic, kde stojí spousta pěkných historických budov včetně krásného velkého kostela. Pro jednu letní pohodovou návštěvu plně dostačující.
Teď to nejpodstatnější, na hlavním náměstí, které se jmenuje Krakonošovo sídlí trutnovská Městská knihovna. Veřejný prostor zabírá dvě patra, v přízemí je oddělení pro dospělé a v prvním patře pro děti. Velikost těchto prostor není nijak závratná, ale asi bohatě stačí, protože Trutnov má pouze třicet tisíc obyvatel. V rámci těchto prostor je zde ještě čítárna a studovna, samozřejmostí je bezplatný přístup k Internetu. Kromě svého sídla obhospodařuje knihovna ještě dvě pobočky v nedalekých vískách.


Teď pár faktických informací, knihovnu jako příspěvkovou organizaci spravuje město od roku 1997, aktuálně má ve fondu necelých sto sedmdesát tisíc knih a každoročně se nakoupí pět až sedm tisíc nových knižních jednotek za zhruba milion korun. Registrovaných uživatelů má knihovna okolo pěti tisíc a v loňském roce vypůjčila tři sta tisíc dokumentů. Sice tyto čísla nezní špatně, přesto za posledních deset let nastal pokles až o sto tisíc výpůjček, pochopitelně úměrně s tímto klesl i počet uživatelů.
Svými službami knihovna nespí nijak na vavřínech, modernizuje své vybavení, využívá digitální techniku a pro veřejnost koná téměř tři sta kulturně vzdělávacích akcí ročně. Katalog provozuje pomocí systému Clavius a webové prostředí nabízí jak v nativním Clavius režimu, tak přes webový katalog Carmen. Jen pro upřesnění, systém Carmen je modul, který nabízí moderní webové prostředí a rozšiřuje možnosti robustního knihovnického systému Clavius REKS. Oba produkty jsou od firmy LANius. Díky elektronizaci kompletního chodu knihovny lze každoročně generovat přesné statistické výsledky a také přispívat do souborných katalogů SKAT a CASLIN.
Pokud se tedy rozhodnete při nějaké náhodné návštěvě Trutnova zajít do místní knihovny, můžu vám to doporučit hned z několika důvodů. Za prvé kde jinde se ocitnete na náměstí pojmenované podle pohádkové bytosti. Za druhé můžete zajít na pivo pojmenované také po pohádkové bytosti. A za třetí je v pěkném prostředí, kde pracují ve službách usměvaví lidé, takovou mám zkušenost.