Studentka na Sicílii – 2. část


V předešlém článku jste měli možnost zjistit něco málo o veřejné knihovně „Vincenzo Bellini“ v Catanii. V tomto článku vám představím druhou knihovnu, kterou jsem měla možnost v sicilské Catanii navštívit. Jedná se, pro změnu, o univerzitní knihovnu jedné prestižní sicilské univerzity. 🙂

Universitá Degli Studi Di Catania je nejstarší univerzitou na Sicílii. Byla založena roku 1434 španělským králem Alfonsem Aragonským. Ten schválil zřízení studia a oprávnění udělovat akademické tituly. Univerzita si díky svému velkému počtu studentů stále drží post hlavní univerzity Sicílie.

Knihovna nejstarší sicilské univerzity byla otevřena až roku 1755. Byla vždy centrem výzkumu historie, společnosti a kultury Sicílie, zvláště pak Catanie.

Zajímavostí univerzitní knihovny je fakt, že je zároveň knihovnou krajskou (regionální). Stalo se tak v roce 1977, kdy nastaly změny v oblasti kulturního dědictví a pravomoce byly předány státem jednotlivým krajům.

Universitá Degli Studi Di Catania

Knihovna má vytvořený svůj systém správy. Jednotný univerzitní knihovní systém je složen ze samotné univerzitní knihovny, jejích poboček a dokumentačního střediska (spíše administrativního charakteru). Univerzitní knihovna je složena z mnoha poboček dle studijního zaměření – politické a sociální vědy, lékařství, ekonomika, fyzika, matematika a informatika, zemědělství, přírodní vědy, chemie a farmacie, právo, historie a umění, pedagogika a psychologie apod. Univerzitní knihovnu tvoří tedy více než 11 poboček po celé oblasti Catanie. Univerzitní knihovna poskytuje celou řadu služeb, které pro nás nejsou novinkou – bibliografické služby, reprografické služby, konzultační služby, MVS, DDS, veřejný internet, vzdělávací kurzy, školení aj. V knihovně se také nachází hudební sál a videotéka.

Tzv. hlavní budova univerzitní knihovny se nachází v prostorách gymnázia Siculorum. Jedná se o překrásnou historickou budovu, naproti které stojí další historická budova – Universitá Degli Studi Di Catania.

Gymnázium Siculorum

Univerzitní knihovnu jsme navštívily na doporučení p. knihovníka z předešlé veřejné knihovny. A opět mu musím vyjádřit díky, knihovna byla opravdu moc krásná. 🙂 Vstup byl zdarma a bylo tam plno turistů – a ani se jim nedivím. 🙂 Já osobně mám radši knihovny v historickém stylu, takže jsem byla nadšená. V takovýchto budovách na vás prostě ta historie dýchne. 🙂

P.S.: Omlouvám se za kvalitu fotek, tentokrát se bohužel nevydařily 😀

, , , , ,