Studentka na Sicílii – 1. část


Poslední červencový týden jsme se opět vydaly na další dámskou jízdu – tentokrát do mafiánské Sicílie. Přesněji jsme náš pobyt strávily na východním pobřeží ostrova v oblasti Catanie, kterou střeží sopka Etna (doporučuji navštívit, Etna byla zážitek!). 🙂 Za pouhý týden člověk nestihne poznat ani polovinu krás tohoto ostrova, ovšem to, co jsme stihly my, se nám moc líbilo. Při procházkách uličkami Catanie jsme narazily i na dvě knihovny, do kterých bylo možno se podívat.

Jednou z knihoven, kterou jsme měly možnost navštívit, byla Biblioteca „Vincenzo Bellini“. Knihovna se nachází v centru Catanie a jedná se o veřejnou knihovnu. Knihovna nese jméno slavného italského hudebního skladatele, který se narodil právě v sicilské Catanii. Při procházce jsme na ni narazily opravdu náhodou, je totiž schovaná v zástavbě okolních bytů. Takže nepůsobí nijak okatě, kdybych nekoukala po okolních balkonech, ani bych si jí nevšimla. 🙂 Při vstupu do knihovny se nás ihned ujali dva opravdu moc milí knihovníci, ukázali nám celou knihovnu a povyprávěli, jak to u nich chodí.

Knihovna „Vincenzo Bellini“

Tak jako v běžných veřejných knihovnách i tady je k dispozici několik nabízených služeb – bibliografické, konzultační, čítárna, hudební oddělení či videokonferenční místnost. Překvapením pro mě bylo zjištění, že v knihovně je také jakési filmové oddělení, ve kterém si uživatel vybere požadovaný film a může si jej tam rovnou i celý přehrát. Prý je tam k výběru přes 1000 druhů různých filmů. V hudebním oddělení knihovny je dokonce na výběr až z více než 2000 CD. Dalším plusem této knihovny je historický archiv dokumentů „La Sicilia“. V knihovně se také nachází velké množství různých encyklopedií, atlasů, příruček apod. – vše pojednávající právě o Sicílii. Knihovna pořádá rovněž různé semináře, kurzy, prohlídky apod.

Interiér knihovny – čítárna

Ač knihovna nesídlí v nějaké historické budově (vnějšek budovy nic moc, uvnitř je to celkem hezké), docela se mi v ní líbilo. Naše díky mají jednoznačně tamní knihovníci, kteří se nás ujali a byli opravdu vstřícní. 🙂

A jaká byla ta druhá knihovna? To se dozvíte v příštím článku. 🙂

, , , ,