Univerzitní knihovna Ostravské univerzity


Univerzitní knihovnu Ostravské univerzity najdete kousek od Stodolní ulice (ulice Bráfova). Neslouží pouze studentům zmiňované univerzity, ale také široké veřejnosti. Poplatek pro studenty jiných škol je pouze 50,- Kč, což je nejlevnější knihovna v okolí, která se zaměřuje na dokumenty s vědeckými informacemi. Můžete si sice půjčit pouze 10 dokumentů, což není moc, ale tak akorát, aby je člověk stihl za měsíc prostudovat.

Jak to zde vůbec vypadá? Knihovna se nachází v pětipatrové budově. Poslední tři podlaží tvoří sklady. Tady je to totiž tak, že neexistuje volný výběr knih. Knihu si objednáte z pohodlí domova a pak si ji jen vyzvednete u výpůjčního pultu. Jen kvůli té registraci musíte do knihovny. I tak Vám knihy najdou do deseti minut, takže to není tak strašné.

Ve druhém patře se nachází Mediotéka a Školicí středisko. Dokumenty z Mediotéky si mohou lidé z řad veřejnosti půjčit pouze k prezenčnímu studiu. Nemůžete si dokumenty sice půjčit, ale je zde zařízení na jejich poslech. Najdeme zde audioknihy, hudebniny, noty… Kromě zmiňovaných dokumentů i pohodlný gauč a sedací pytle. V chodbě před Školicím střediskem si můžete za studentskou cenu uvařit kávu nebo čaj, popř. občerstvit se vodou.

Studovna časopisů se nachází v prvním patře. Kromě periodik půjčovaných pouze prezenčně (bez ohledu na to, jestli jste student nebo veřejnost) zde najdeme individuální studovnu, prostor ke studiu (velké stoly, u kterých se mohou sejít studenti při vypracovávání společného úkolu) a pohodlné gauče.

A nakonec přízemí, kde najdete půjčovnu. Je zde příjemný chládek, takže je to ideální místo, kde se dá v létě schovat před úporným vedrem. Rády Vás obslouží milé knihovnice, mezi nimi i moje maličkost.

Pospěšte si, pravidelná otevírací doba končí 16. 6. a pak máme každý den do 16 hodin. Přes prázdniny pouze každou středu (12. 7., 19. 7., 23. 8., 30.8.). Knihy Vám půjčíme na celé prázdniny, takže s jejich vrácením nemusíte nikam spěchat. Od 18. 9. máme opět pravidelnou otevírací dobu.

Kromě hlavní budovy na ulici Bráfova, najdeme v každé fakultě Ostravské univerzity také studovnu. Dokumenty, v nich uložené, jsou pro veřejnost dostupné pouze k prezenčnímu studiu.

, , ,