Erasmurcia – týden desátý a jedenáctý


Ve středu jsem si vzala volno. Celou dobu, co jsem v Murcii, jsem se omezovala co nejvíce. Téměř nikam jsem nechodila, raději psala seminárky, abych si mohla tyhle dva týdny užít jak se patří.

Ještě před středou jsou ale v pracovním týdnu dva dny a před nimi víkend. Právě o víkendu jsem se vydala na velký nákup. Docházel nám prací prášek, mýdlo na ruce… Cestou do obchoďáku se mi stala celkem zajímavá věc. V tramvaji si ke mně přisedla holčička s Downovým syndromem. Nemohlo jí být víc než 12. A celou cestu se na mě dívala a usmívala se. Navíc jsme vystupovaly na stejné zastávce, takže byla štěstím bez sebe, že s ní jdu i do obchodu. Za celou dobu jsme spolu nepromluvily jediné slovo, přesto to byl zvláštní zážitek. Jsme s Dominikem zvyklí, že si nás španělské děti zvědavě prohlížejí – přeci jen vypadáme jinak, tak intenzivní pohled jsem ale ještě nezažila.

V neděli jsem se vydala na svou klasickou joggingovou trasu, ale ouha – po nábřeží probíhal jakýsi benefiční běh, takže má obvyklá místa byla uzavřená, nebo plná lidí. To jsem mohla běžet s nimi, škoda.

V pondělí jsme šli naprosto běžně do školy na hodinu. Jen jsme se trochu zdrželi na cvičeních, vzhledem k tomu, že to byla naše poslední hodina – pak už nás čekají jen prezentace a zkouška.

V úterý nás pak čekal nový vyučující – tentokrát expert na robotiku. Hodina byla zajímavá a příští si nahradíme exkurzí do laboratoře robotiky, takže se moc těšíme.

A ve středu… přijel přítel. Juhuuu! V Alicante na letišti jsme si půjčili auto a naše dobrodružství mohlo začít. No a taky že začalo. Naprosto vystresovaní z celého procesu půjčování auta (o tom třeba někdy příště) jsme odbočili z letiště na druhou stranu a místo domů se tak vydali k moři. V Murcii na nás navíc čekalo překvapení – zemědělci z širokého okolí protestovali proti znečištění oblasti Mar Menor. Nutno říct, že opravdu razantním způsobem – zablokovali traktory celé město. Traktory zablokovaly hlavní tahy, kruhový objezd na Plaza Circular, nejezdila dokonce ani Tranvía. Zaparkovali jsme kousek za centrem a byli jsme opravdu rádi. Ve čtvrtek jsem ještě zašla na angličtinu (kde nám přidali další úkoly) a pak už mi konečně začalo volno. Těch deset dní bylo naprostou odměnou za všechnu dřinu, která se studiem v zahraničí souvisí. Moře už sice mělo “koupací” teplotu, u moře ale hrozně foukalo a tak jsem nakonec jeden den skončila s teplotou. Jinak jsme ale většinu dní trávili na pláži, chozením po památkách, jezením montaditos a zmrzliny, poznáváním španělských dálnic a vesniček a nekonečným odpočinkem. Ve Španělsku probíhaly oslavy Velikonoc a jara, takže jsme se navíc zúčastnili několika průvodů a vynášení “soch” z kostela.

I po deseti dnech přítel nevycházel z údivu nad španělskou náturou, zvyky, vzhledem měst (často rozestavěná, rozbořená – Cartagenu nazval “Berlínem po druhé světové válce“) a především vedením elektřiny venku i uvnitř domů.

I přes to, že jsme vypůjčené auto využili na maximum a jezdili a koukali na co šlo, zdaleka jsme nestihli všechno, co jsme chtěli (například Alhambra má první volnou prohlídku až v květnu, takže smůla).

Co jsme ale stihli:

  • Cartagena, Granada, Motril, Almería, Mazzaron, San Pedro del Pinatar…
  • Jíst churros, montaditos, obědvat tapas
  • Zažít španělskou fiestu
  • Koukat na plameňáky v salinách
  • Nespočetně-krát se ztratit
  • Nenervovat se u řízení v centru

Rozhodně to byly skvělé dva týdny a klidně bych si je zopakovala (že by?).

Po takové dovolené by bylo těžké najet znovu do starých kolejí práce-učení-spánek a tak jsem se vydala zpět domů. Sice jen na pár dní, ale i to se počítá. Tenhle článek píšu v letadle zpátky. Moje pocity jsou dost ambivalentní – na jednu stranu se nemůžu dočkat teplého počasí, na druhou stranu bych už nejraději zůstala doma.

Postřehy:

  • Mražený jogurt je i v nejmenší porci dost velký pro dva lidi
  • Via T (kus AP 7) je placená silnice a těch 6 euro jsme mohli dát třeba za zmrzlinu. Nejezdit.
  • Existují i jiné kusy oblečení, než které se vlezou do kufru a mám je v Murcii. Spousta oblečení. Začala jsem po návratu znovu objevovat svou skříň.
  • Poučena, vezu si zpět čaj na nachlazení a chřipku. A taky opthalmo-septhonex. Díky, Tevo Opava.