7 rad jak najít práci, pro kterou jsi stvořený


Mezi námi studenty jsou lidé, kteří již teď při studiu pracují, ale kolik z nich asi přemýšlí, zda je to práce, kterou chtějí dělat? Já mezi ně patřím, ale oproti jiným jsem si velmi brzo uvědomila, že to, co teď dělám není to, co chci v životě dělat. Proto vám přináším rady, které vám pomohou v rozhodování.

Nesmíte zapomenout, že to pravé poslání nehledá vás, ale vy jeho. Nebojte se bojovat o to, co chcete a zapomeňte na strach a další věci, které vám stojí v cestě. Samozřejmě nezapomeňte na vyváženost života a práce. Ať se neupracujete k smrti. Dave Isay již více než deset let poslouchá pohovory a na základě příběhů vyvodil sedm věcí vedoucí k nalezení práce, kterou budete milovat.

  1. Vaše poslání se nachází v průsečíku Vennova diagramu. Ten se skládá ze tří věcí: dělat věci, ve kterých jste dobrý, pocit ocenění a věřit že vaše práce dělá život lidí lepší. A jak najít mezi těmito částmi to, co chcete dělat? Stačí se zamyslet sám a vyloučit z tohoto hledání názor rodiny, přátel či celé společnosti.
  2. Poslání často vychází ze zážitků. Většinou se jedná o zážitek bolestivý. Dave Isay poukazuje na pohovor s učitelem, který se učil doktorem, ale po smrti svého otce se dal na učení. Sama nevím, zda musí být ten zážitek přímo bolestivý. Spíš si u něj člověk uvědomí, že život jde dál a záleží na nás, jak ho prožijeme.
  3. Poslání často vyžaduje odvahu překonat společenské konvence. Osobně jsem se s tím nesetkala, a proto doporučuji přečíst si tento odstavec v originálním článku.
  4. Ostatní lidé vás často pošťuchují k vašemu poslání. Sama nevím, jestli je to opravdu tak. Můj otec mě vede na opačnou stranu, než chci jít. A přesto, že jsem otcův směr navštívila, nepřipadala jsem si, že bych tam patřila. Zato moje maminka mi říká, ať následuji svoje srdce.
  5. Co přijde po zjištění svého poslání je důležité. Když už najdete to, co vás udělá šťastné, nesmíte zapomenout, že život je nekončící cyklus učení se.
  6. Věk je irelevantní. Ať své povolání najdete ve dvaceti, čtyřiceti nebo snad v šedesáti nezapomeňte, že je to jen číslo, které vám nesmí stát v cestě.
  7. Vaše poslání velmi často nepřichází s tučnou výplatou. Je spousta lidí, kteří si představují, že budou dělat to, co je baví a každý měsíc dostanou obrovskou výplatu. To ovšem neplatí, často je to naopak.

 

Pozn.:  U každého bodu Dave Isay předkládá nějaký příběh.

Článek v angličtině zde.

, , , ,