INFOTÝDEN: události v týdnu od 27.4. do 3.5.2015


Nová knihovnická iniciativa v USA. Prezident Obama ve veřejné knihovně představil nové iniciativy pro rozvoj vzdělání. Hlavním cílem je poskytování volného přístupu do knihoven pro studenty. Také poskytování e-knih pro studenty chudší třídy. V článku se dozvíte také to, kdo se na tomto projektu podílí (článek v angličtině).

To, že písničky o knihovnách nebo knihovnících neexistují, není pravda. Naopak. Ty ze škatulky „pop“ žánru si můžete poslechnout v následujícím článku (článek v angličtině).

Knihovní systémy vs. Koha. Toto je název zajímavého článku ze serveru Ikaros. Zohledňuje potřeby čtenářů a jejich výtky vůči knihovnám. Systém Koha je globalizační projekt s cílem sjednotit knihovny. Výhoda tohoto projektu je, že tento program je open-source, a také to, že cena tohoto programu se bude dělit mezi tisíce knihoven. Pro knihovnu je teď zcela zdarma, ale musí se o svůj systém starat sama. S programem a jeho funkcemi je možné se seznámit na konferenci v Českých Budějovicích 19. května. Více se dozvíte na serveru ikaros.cz.

Ve dnech 14.–17. dubna se ve Vysokých tatrách uskutečnila knihovnická konference Infos. Pokud jste chtěli tuto konferenci navštívit, ale nevyšlo to, mám pro vás dobrou zprávu. Na webové stránce portálu Infolib si můžete již teď stáhnout přednášky od přednášejících, v blízké době bude na stejném místě umístěn i sborník z konference.

Osm knih, které byste si mohli v rámci studia přečíst. Na webové stránce deeplibrarian.com si můžete prohlédnout 8 knih, které se hodí pro studium knihovnictví, nebo pro rozšiřování vašich znalostí (článek v angličtině).

Zajímavá infografika na téma „mobilní evoluce“ aneb vývoj mobilních zařízení.

Kdo si hraje, nezlobí. I tak by se dalo nazvat toto nové „udělátko“, kde po nahrání fotografie zjistíte, na kolik let vypadá. Můžete vyzkoušet na how-old.net.

, , , , , , ,