Představení IT4Innovations národního superpočítačového centra


Ve středu 15. dubna 2015 se v aule na Rybníčku konala přednáška zaměřená na představení IT4Innovations národního superpočítačového centra, jeho výzkumných a infrastrukturních služeb a kapacit. Hovořit přijeli pánové Ing. Martin Palkovič, Ph.D. (ředitel projektu) a Mgr. Branislav Jansík, Ph.D. (ředitel sekce superpočítačových služeb). Slezská univerzita v Opavě je jedním z pěti partnerů, kteří se na realizaci projektu podílí — prostřednictvím Výzkumného ústavu Centra excelence IT4Innovations.

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations provádí výzkum zejména v oblastech „superpočítání“ a vestavěných výpočetních systémů. Provozuje nejmodernější technologie a služby v této oblasti a zpřístupňuje je českým i zahraničním výzkumným týmům z akademické oblasti i průmyslu. Je součástí mezinárodní sítě superpočítačových center PRACE. Současný superpočítač má výkon zhruba 4 000 standardních notebooků, plánovaná inovace nového superpočítače by podle řečníků znamenala 20x výkonnější superpočítač.

Tato přednáška byla pro spoustu lidí určitě přínosná, ale za sebe však musím říct, že jsem jen ztěží rozuměla, o čem je řeč, zvláště pak ve druhé části přednášky. Na závěr byla možnost vyzkoušet si přihlášení do superpočítače, protože všichni účastníci přednášky získali přihlašovací údaje, které toto umožnily.

[srizonfbalbum id=3]

[srizonfbalbum id=4]

, , ,