INFOTÝDEN: události v týdnu od 13.4. do 19.4.2015


Český online kurz Rozečti.se, který slouží k výuce rychločtení, byl vyhodnocen organizací NIHES (Holandský institut pro zdravotní vědu) jako nejúčinnější na světě. Aplikace vznikla v roce 2012 (na její tvorbě a přípravě se podílel také doc. Richard Papík z ÚISKu v Praze), kdy také získala ocenění Nápad roku. Od té doby ji použilo již 18 000 uživatelů z celého světa. Kurz je nyní již lokalizován do řady světových jazyků včetně, angličtiny, španělštiny, němčiny nebo ruštiny. Zahraničními partnery jsou např. německý Green Reading  nebo indonéské Cekindo. První tři lekce je možné vyzkoušet zcela zdarma. Celou zprávu naleznete na serveru Česká škola.

V minulém týdnu proběhlo vyhlášení 16. ročníku soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven, Biblioweb 2015. Podle tiskové zprávy uspěla v kategorii knihoven v obcích nad 30 tisíc obyvatel Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem, v kategorii knihoven v obcích od 15 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně, v kategorii knihoven v obcích do 15 tisíc obyvatel si vítězství odnesla knihovna města PetřvaldAbsolutním vítězem v letošním ročníku soutěže Biblioweb se stala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad LabemMěstská knihovna Litvínov byla oceněna zvláštní cenou Blind Friendly za nejlepší bezbariérový web knihovny. Sympatie porotců (19 z celkových 20 bodů v kategorii Sympatie komise) získala Masarykova veřejná knihovna Vsetín. Vítězem v hlasování veřejnosti se stala Knihovna U Mokřinky z obce Mokré.

Na webových stránkách konference Inforum byl zveřejněn program pro letošní 21. ročník, který se koná 26. a 27. května v Praze.

Britská aukční síň Bonhams vydražila poznámkový sešit Alana Turinga za 1 025 000 amerických dolarů. Sešit obsahoval celkem 56 stran textu a pochází z roku 1942. V té době Turing pracoval s ostatními kolegy v Bletchley Parku ve Velké Británii na prolomení německého šifrovacího zařízení zvaného Enigma. Obsah sešitu se však netýkal Enigmy, ale obsahoval poznámky k pracím dvou kolegů. O Alanu Turingovi si také můžete přečíst v seriálu „Osobnosti počítačové historie“ na živě.cz.

Pro pobavení: na webu uxreactions.com naleznete množství vtipných a zábavných gif animací, které souvisí s uživatelskými zkušenostmi (UX), rozhraními, reakcemi na ně — prostě se vším, s čím se potýkají UX designéři při tvorbě uživatelských rozhraní webů či aplikací…

, , , , , , , , ,