Studentský workshop hledá superstar


Soutěžící se připravují na svůj výkon. Porota si chystá poznámkové bloky. Dnes budou v roli katů Mgr. Anna Janíková, Mgr. Kamil Matula, Mgr. Světlana Hrabinová, Mgr. Štěpánka Tůmová, PhDr. Beáta Sedláčková, Ph.D. a PhDr. Jindra Planková, Ph.D. Chlebíčky i káva jsou nachystány. Nervozita stoupá. A je to tady, dámy a pánové. Úderem třinácté hodiny začíná každoroční Studentský workshop, tentokrát s výstižným označením 2015.

Studentský workshop 2015

Studentský workshop 2015
foto: Lenka Čechová

Jako první se představují kandidáti v tzv. bécečkové kategorii. Celkem pět soutěžících se snaží vypořádat s nejrůznějšími tématy. Eva Kelemenová představuje Aktuální výzkumné směry a aktivity OCLC, Zuzana Peterková to rozjíždí s Henrym E. Blissem a bibliografickým tříděním informací a Anna Pajerská se snaží zabodovat se svým Profilováním fondů univerzitních knihoven, s užším zaměřením na stavení fondu KUP v Olomouci. Vystoupení Ondřeje Víchy rozpoutalo debatu o Digitalizaci vs. datafikaci a nakonec Lenka Čechová uzavírá první blok tématem Role informačního profesionála ve společnosti Česká pošta, s.p.

Plakáty všech interpretů jsou celou dobu k vidění v sále, kde si je mohou fanoušci prohlédnout. Po přestávce končí hlasování o nejlepší plakát. Kdo si asi letos odnese plnou tašku radosti? Moderátor Lukáš Táborský, který celou akci moderuje v přímém přenosu, se opět ujímá slova a rozjíždí druhé kolo. Tentokrát nastupují adepti na tajemný titul Mgr. (čti: magistr a ne jinak), kteří již úspěšně prošli „bécečkovou“ kategorií. Teď však před nimi stojí nová výzva. Jak si s ní asi poradí? A už vidíme Martinu Kovářovou, jak se snaží zaujmout se svou Analýzou profilových obrázků uživatelů vybrané sociální sítě. Následuje Michaela Cihlářová a publikum napjatě poslouchá její téma Informační chování studentů bakalářského oboru IKS na FPF. Denisa Vilhelmová (Využitelnost QR kódu v Univerzitní knihovně Slezské univerzity v Opavě) a Andrea Divincová (Výzkumy čtenářů a čtení v České republice za léta 2007–2011: srovnávací studie) se bohužel nestihly vrátit z autogramiády, a tak se nezúčastnily. Finální mužská trojice Antonín Učeň (Statistická analýza stavu a úrovně vybraných (oborových) časopisů otevřeným přístupem), Lukáš Táborský (Eugene Garfield, Science Citation Index a Impact Factor) a Kamil Škop (Znalosti a dovednosti informačního specialisty v oblasti Competitive Intelligence) uzavírají druhou část této vydařené akce.

Keep Calm and Use QR Code -- vítězný poster Denisy Vilhelmové

Keep Calm and Use QR Code — vítězný poster Denisy Vilhelmové
foto: Lenka Čechová

Moderátor v úplném závěru ještě ohlašuje tolik očekávanou soutěž. Výsledky přináší Mgr. Kamil Matula, rozlepuje zapečetěnou obálku pod dozorem státního notáře, který se ale bohužel nezúčastnil. A vítězem se stává Denisa Vilhelmová a jeji originální „Keep Calm and Use QR code“, na druhém místě se umístila Martina Kovářová se svou nástěnkou. Ceny předává sličná asistentka Mgr. Anna Janíková. Následuje zasloužený potlesk, který ale patří všem zúčastněným.

"Nástěnka" -- poster Martiny Kovářové

„Nástěnka“ — poster Martiny Kovářové
foto: Lenka Čechová

A co porotci na dnešní vystoupení soutěžících? Témata se líbila, občas ale bude potřeba doladit některé detaily, lépe si určité části rozmyslet nebo práci zaměřit konkrétněji (150 stran je zkrátka moc). Padlo pár trefných poznámek, díky kterým se každý může lépe připravit. Času je ještě dost, zatím šlo jen o generálku před velkou porotou, která se sejde nejdříve na přelomu května a června. Všem budeme držet pěsti.

P.S. Více fotografií a „videoreportáž“ naleznete brzy na našem facebookovém profilu.

, ,