Nesportovní (tedy filmové) tipy na nezbytnou regeneraci mozku během zkouškového období…


Ve zkouškovém období, krom samotného učení, neexistuje nic důležitějšího než čas od času mozek přepnout do relaxačního módu. Není totiž nic horšího než se předávkovat daty, informacemi a znalostmi. Sběr tipů na kvalitní odpočinek je rozdělen tematicky do tří kategorií: film v kině, film doma a seriál doma.


 

FILM V KINĚ

Lednová nabídka filmů v kině je pestrá. V tomto případě vám mohu nabídnout pouze kvalifikovaný odhad a ne plnohodnotné doporučení, jelikož jde o věci, které nás teprve čekají a sám jsem je neviděl… Už 15. 1. se do kin přiřítí Hacker. Technokratický thriller z režisérské školy Michaela Manna (Nelítostný souboj, Miami Vice), který dodnes, nenatočil špatný film. Klasické schéma padouch chce (bezdůvodně) zničit svět a klaďas (Chris Hemsworth – Thor/Rivalové) se mu v tom snaží zabránit, láká hlavně exotickými lokacemi (většina snímku se odehrává v Číně) a důrazem na realističnost. Pro informační experty povinnost! 22. 1. přiletí do kin Birdman, prý ukázka dokonalé filmařiny. Černá komedie, o hercích, divadle i filmu. Comeback Michaela Keetona, který zde ztvárňuje zhaslou hvězdu, jehož super hrdinské alterego pomalu přebírá kontrolu nad jeho činy. No a 29. 1. dorazí do kin nedávno avizovaný Kód Enigmy, soustředící se na život kryptoanalytika Alana Turinga, kterému můžeme děkovat za… no počítač. Pravděpodobně se vás u zkoušky na něj někdo zeptá tak si návštěvu kina můžete započítat jako učební čas a odpočinout si po něm doma dalším filmem.

FILM DOMA

Neměli byste si nechat uniknout zamotanou sci-fi Predestination o časových paradoxech s kníratým Ethanem Hawkem. Autorem povídky, ze které snímek vychází je legendární spisovatel Robert A. Heinlein. I když nejde o odpočinkovou záležitost (mozek vám bude makat naplno) byla by škoda se tím nechat odradit. Pánové určitě ocení Son of a Gun, což je skvělá žánrovka a povinnost pro hráče série GTA. Banda bývalých muklů a šest cihel zlata + klasická lovestory tak trochu šlapky a tak trochu lupiče. Tahle australská pocta klasickým kriminálkám má jak parádního Ewana McGregora tak i prvotřídní akční scény, které sází na poctivou filmařinu a ne digitální orgie, dělané komplet na počítači. Posledním tipem, který by vám rozhodně neměl uniknout je důvod, proč se nedívám na zprávy (umělost). Moderní převyprávěni amerického snu a jeden z nejlepších filmů loňského/letošního roku. Dany Gilroy trefil hřebíček na hlavičku v neotřelém zrcadle dnešní společnosti, kterým NIGHTCRAWLER úmyslně chce být. Dokonalá sebe-prezentace při hledání zaměstnání, naučené univerzální pravdy, bezohlednost, přetvářka, nenávist k ostatním lidem = dnešní model úspěšného člověka. Parádní práce s kamerou, skvělá atmosféra, přesný Jake Gyllenhaal.

SERIÁL DOMA

Pokud jste na delší a propracovanější psychologii a rozvlákněnější dějové linie zkuste si pustit seriál. Ať vám mozek nezleniví, zapněte poslední řadu (případně i předcházející dvě) vynikajícího The Newsroom z prostředí televizního zpravodajství a zpráv, které nejen že se opravdu staly, ale ještě je k dokonalosti vybrousil oscarový scénárista Aaron Sorkin (The Social Network). Stálicí na poli špionáže je prvotřídní Homeland (Ve jménu vlasti), který si nedávno odkroutil svou čtvrtou sérii. Šťouchání do Pákistánu, kritika americké zahraniční politiky, skvěle natočená akce a nestabilní hlavní hrdinka s tváří Claire Danes stále baví a nebojí se přitlačit na pilu. Pokud vám dosud unikal, dohoňte ho. To je rozkaz! Pro milovníky krve je tu pak seriál The Knick (Doktoři bez hranic). Uznávaný režisér Steven Soderbergh vyvrhnul na televizní obrazovky osobitý pohled na chirurgické praktiky New Yorské nemocnice Knickerbocker roku 1900. Přelomové vědecké objevy, zfetovaný Clive Owen a hypnotická hudba Cliffa Martineze. To si nesmíte nechat ujít. Pokud jste loňský rok seriálově opravdu zanedbávali tak nezapomeňte na True Detective, poslední sérii The Walking Dead, Game of Thrones a samozřejmě 24: Live Another Day, která televizi vrátila dědečka a průkopníka moderního seriálu Jacka Bauera.

P. S. A vyhněte se prosím vás lákavě (pouze) znějícímu kousku The Librarians (Knihovníci), který není ničím jiným než béčkovým balíčkem hloupoučkých klišé a nudných vtipů. Leda až projedete vše z výše uvedeného, platí?

, , , ,