Exkurze do knihoven v Hradci Králové


Za podpory EU jsme mohli ve středu 19. listopadu vyrazit prozkoumat, jak to vypadá v knihovnách v Hradci Králové. Ačkoliv cestování vlakem z Opavy do Hradce Králové a zpět nám zabralo více času než samotné prohlídky knihoven, určitě to stálo za to.

Jako první jsme navštívili Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové, která na první pohled vyniká neobvyklým a dle
mého ne příliš líbívým zevnějškem. Na úvod nám pracovníci vědecké knihovny ukázali postup digitalizace dokumentů, a poté následovala samotná prohlídka knihovny. Knihovna má několik pater, její součástí jsou i například soukromé studovny, které si lze pronajmout a nerušeně studovat. Po prohlídce se naše výprava vydala naplnit hladové žaludky obědem v nedaleké restauraci.

Najezení jsme se vydali vstříc další hradecké knihovně, tenktokrát Knihovně města Hradce Králové. Vzhled této budovy byl určitě příjemnější na pohled, než vzhled knihovny předcházející, ačkoliv se jedná o bývalou továrnu. A interiér, který byl během přestavby ponechán v „továrním“ duchu, není pozadu. Knihovna je laděna do barviček a celé to tam vypadá příjemně a hezky. Knihovna vlastní i menší kulturní sál, ve kterém se konají například koncerty či různé doplňkové akce. Sál má jeden trochu neobvyklý a nepřehlédnutelný prvek — tím je uprostřed místnosti umístěný sloup, který znemožňuje výhled určité části diváků na jeviště. Sloup je bohužel nosný, a to ještě z dob, kdy zde fungovala továrna, takže ho nebylo možné rozumným způsobem odstranit.
V Knihovně města Hradce Králové je možné si půjčit nejen knihy, ale i hudební CD, DVD, nebo například stolní hry v dětském oddělení. Knihovnu nepřehlédnete ani z dálky, jelikož nad její střechou je na části budovy umístěn velký nápis ČTU KNIHY. Součástí knihovny je i malá útulná kavárnička, kde jsme mohli posedět a zpříjemnit si tak čekání na vlak. Určitě to bylo mnohem lepší, než kdybychom museli čekat v nevábném prostředí nádraží.

Fajn den byl za námi, a i když před námi byla ještě dlouhá cesta zpět do Slezska, bylo určitě moc přínosné vidět, jak funguje provoz v dalších knihovnách po republice.

[srizonfbalbum id=5]

, ,