Absolventka a nabídky práce


Zdravím tě, čtenáři!

Pro ředitele firmy XYZ se hledá asistentka atraktivního vzhledu, příjemného vystupování, časově flexibilní, bez závazků, s ochotou cestovat a s řidičským oprávněním skupiny B…

Tohle, drahý čtenáři, není inzerát v seznamce, ale nabídka práce, která byla jednu dobu často k nalezení na jednom z pracovních portálů. Další nabídka, ačkoliv se vůbec neřadí mezi pozice, které bych aktivně vyhledávala, se nacházela na FB stránce, která je zaměřená na inzerci a propagaci místních informačních webových stránek, a zněla přibližně takto:

Do nově zrekonstruovaného kasina se hledají šikovné holčiny ve věku od 18 do 30 let, požadujeme reprezentativní vzhled, komunikativnost, zodpovědnost… Své životopisy zasílejte včetně fotografie na email abc@abc.cz

U té první nabídky je hodně na pováženou, co tedy ředitel firmy hledá. Nejspíše to budou jiné kvality než ovládání MS Office. Na první pohled už každému zní tenhle inzerát opravdu podivně, a i mě, přestože hledám i práci asistentky, naprosto odradilo jakkoli na tuto nabídku reagovat. Pomiňme, že obě nabídky jsou orientovány pouze na ženy, inzerce s asistentkou není moc napadnutelná, i když ten inzerát zní, tak jak zní.

Druhá nabídka, která je tedy mimo mnou vyhledávané pozice, je zase velice snadno právně napadnutelná. Ptáš se proč? Odpověď je naprosto jednoduchá. Vymezení věku je prostě diskriminační. Nehodlám se chytat každého inzerátu, který je diskriminační, neslušný a genderově nekorektní, abych pak psala do firem, ať nabídku stáhnou, upraví nebo je chtěla napráskat. Ale kvůli čemu to píšu.

Pokaždé, když na takový inzerát narazím, si říkám, kde jsou ti vystudovaní, školení HR pracovníci. Co dělá Inspektorát práce? Jen čeká, až mu někdo pošle udání? Moje rozhořčení má základy v tom, že v posledních letech je sice práce v personalistice trendem, který je stále na vzestupu, často o této profesi čteme na Internetu, v novinách a v magazínech, ale v nabídkách práce, jejich prezentování a v jejich obsahu ten posun v přístupu HR manažerů zatím není moc znát.

Takže ve mně občas inzeráty svým sdělením vyvolávají zklamání, rozhořčení a často se ve mně projeví i informační pracovník, protože mi informace o dané pozici připadají mnohdy nedostačující.

Dočkáme se někdy nabídky, kde hledají mladé a atraktivní hochy na pozici konstruktéra? Nebo kde do mladého kolektivu hledají zkušeného padesátníka?

Užívej slunečné podzimní dny, čtenáři. 🙂

Absolventka

P. S. Jestli máš v paměti nějakou podobně zajímavou nabídku práce, poděl se o ni v komentářích na Facebooku. Ráda se taky pobavím.

, ,